news-details

Членовете на ООН приеха ново споразумение за борба с киберпрестъпленията

Споразумението има за цел да предотврати и да се бори с киберпрестъпления, като пране на пари и разпространение на материали за насилие над деца.

Критиците на споразумението включват както активисти за правата на човека, така и представители на големи компании от технологичния сектор. Те твърдят, че контролните разпоредби на споразумението могат да доведат до репресии.

Създаването на споразумението датира от 2017 г., когато Русия изпрати доклад на Общото събрание за киберпрестъпленията. Докладът беше придружен от проект на споразумение за действия срещу киберпрестъпленията.

Решението за написване на такова споразумение беше одобрено от държавите-членки на ООН през 2019 г.

Още от самото начало организациите за права на човека бяха притеснени от разпоредбите на споразумението, а САЩ и страните от Европейския съюз се противопоставиха.

Дебора Браун, директор на Human Rights Watch, казва, че разпоредбите на споразумението позволяват на правителствата да провеждат трансгранични кампании срещу журналисти, ЛГБТ хора и всякакви малцинства.

Представителите на Иран предложиха изменения на споразумението и премахване на много от неговите членове. Едно от предложените изменения беше изключването на разпоредби, които забраняват използването на споразумението за потискане на правата на човека и други основни права, като свобода на словото, мисълта и религията. Изменението беше отхвърлено.

Bulgaria News Agency